Poděbradské noviny


Ideální nosič vaší inzerce. Levně, přehledně a kvalitně. Každých čtrnáct dnů informace o Poděbradech a nejbližším okolí.


Dejte o sobě vědět prostřednictvím novin s tradicí.

 

reklama

 

Elektro Pramat

 

Salon Pretty

 

Tonery Zbranek

 

DH Sound

 

Zaparkovat v centru? Takřka nadlidský úkol


Redaktor Poděbradských novin se v pondělní ranní špičce pokoušel najít volná parkovací místa. Jeho bádání připomínalo pověstné hledání jehly v kupce sena.

První zastávkou je problematické parkoviště před Základní školou Na Valech. Po vybudování cyklostezky vzniklo na prostranství před školou zhruba třicet parkovacích míst. Ty jsou krátce před osmou hodinou ranní zcela zaplněné. „Prostor pro parkování před naší školou není dostačující. Bezpečnost zastavení a vystoupení dětí z auta je nyní dost omezená,“ říká Vlastimil Špinka, ředitel ZŠ Na Valech. Pohled na ranní „babylón“ před školou mu dává za pravdu. Některá auta s dětmi tak parkují na autobusové zastávce, protože odstavit vozidlo na jiném místě bez komplikování dopravní plynulosti zkrátka nelze. Jediným potěšujícím faktem je, že u přechodu asistují bezpečnému překročení silnice městští strážníci.

 

Parkovani v Podebradech


Problematické ranní parkování před ZŠ Na Valech – rodiče zastavují a vykládají děti na zastávkách autobusuKdo jste bez viny…

Na náměstí Jiřího z Poděbrad je parkování zakázané, přesto u chodníku před zámkem parkuje na zákazu zastavení jedno vozidlo. Po čtvrthodině, kdy redaktor na majitele vozu čeká, hříšník přichází. „Jen jsem tu na chvíli zastavil, potřeboval jsem zajít do obchodu. Dělá to tady skoro každý,“ zpovídá se redaktorovi mladík a klopí oči k zemi.

Riegrovo náměstí je noční můrou parkování v Poděbradech. Auto stojící na zákazu zastavení na okraji silnice jsou tu na denním pořádku. „Ulice Komenského a přilehlé Riegrovo náměstí jsou vedle Žižkova nejproblémovější části z pohledu porušování předpisů o parkování,“ uvádí Eva Kronusová, zástupkyně velitele Městské policie v Poděbradech.

 

Parkovani v Podebradech

 

Ucpaná ulice Havlíčkova. Zákaz stání si tu řidiči vykládají jako příkaz stání

 

 

Odvážní a „pěšák“

U poděbradské pošty je jen několik parkovacích míst, a tak řidiči parkují i v přilehlé Pavlově ulici. Tam však porušují předpis o zákazu zastavení. Bílá dodávka zaparkované právě na tomto místě je zářným příkladem. Po hodině se redaktor jede na stejné místo podívat znovu. Světe div se, auto zde stojí bez povšimnutí i nadále.

Několik volných parkovacích míst nakonec redaktor nachází u autobusového nádraží, kde parkuje. Do centra města se vydává pěšky. Po marném hledání neplaceného parkovacího místa si z čela utírá pot a podvědomě slaví ušetřenou dvacetikorunu. Tedy přinejmenším.

 

Parkovani v Podebradech

 

Parkování na zákazu u Riegrova náměstí

 

 

Finanční rébus

Zaparkovat se v centru Poděbrad dá. Bez čekání, pohodlně. Jen si za to musí řidič zaplatit. U Obchodního domu Růžový slon či na náměstí u Savoye stojí hodina parkování dvacet korun. Stejně tomu je i na parkovišti na Riegrově náměstí. Jen s tím rozdílem, že zdejší hlídané parkoviště zavírá už v šest hodin večer.

Sečteno a podrženo: parkování v Poděbradech problém byl, je a s velkou pravděpodobností ještě nějakou chvíli bude. Stejně nelichotivě jsou na tom však v tomto ohledu i další města v blízkosti Poděbrad. V Kolíně stojí například parkování na hlavním náměstí padesát korun na hodinu.

Jedinou radou redaktora po „parkovací inspekci“ v Poděbradech zůstává nechat auto dále od centra, kde je míst k bezpečnému odstavení vozidla dostatek. Nebo obětovat deset rohlíků a za ušetřené peníze drahocenné parkovací místo v Poděbradech zaplatit.
Aleš Kubelka

Foto Aleš Kubelka a Dominik Seidl